»

W-FL Tuesday: Clyde-Savannah takes firm control of Wayne County with win at ER

The Clyde-Savannah Golden Eagles took a commanding lead in the Wayne County League standings with a big road win on Tuesday night at East Rochester. Also in Wayne County, Lyons handed North Rose-Wolcott their first league loss of the season which positions the C-S Golden Eagles one-and-a-half games in front of the pack having already won at Gananda and ER.  Full results for the boys and the girls in action on Tuesday night, upcoming schedule and more below…

 

Tuesday’s W-FL Boys Basketball Scoreboard:

Penn Yan 54 at Wayland-Cohocton 33
WCO (3-6) – Connor Englert 10
PY (5-4) – Dylan Stape 17; Ben Emerson 10; Desmond Battin 9

Romulus 33 at Bradford 59
BRD (3-5) – Thomas Collett 16
ROM (2-6) – Bragon Passamonte 10

Sodus 49 at Red Creek 62
RCK (3-7) – Nick Klein 28, 10 reb, 5 ast; Noah Fisher 13; Zach Jones 12; Kyle Hughes 7 reb
SOD (3-4) – Anathany Caruana 11
* Red Creek held Sodus to 16 pts in 2nd half

World of Inquiry 72 at Waterloo 54
WAT (1-7) – Derek Slywka 21, 7 reb, 8 ast, 4 stl; Jarod Hay-Snyder 21 (6-3pt)
WOI (2-7) – CeyQuan Salmon 40 (17/21 FGs); 9 stl, 5 reb, 3 ast
* Game was varsity debut for Waterloo sophomore Derek Slywka

NR-Wolcott 48 at Lyons 73
LYO (6-2) – Ben Rockefeller 16; Devin Franklin 13; Kerel Kelly 13; Justice Smith 11, 7 stl, 7 reb, 7 ast, 4 blk
NRW (4-3) – Tyler Norris 17; Reece Morris 16

Clyde-Savannah 73 at East Rochester 59
ER (6-2) – Mat Cicero 22; Casey Michele 17; John Lexer 13
CS (7-2) – Marcus Chance 16; Dylan Ufholz 15, 6 reb; Derrick Chance 14, 6 ast, 5 reb

Gananda 69 at Marion 52
MRN (1-10) – Rodney DeLyser 13
GAN (4-3) – Enrique Mosman 26; Justin Chamberlain 16; Steven Heumann 11

Williamson 33 at Hannibal (Sec 3) 51
WIL (2-6)

 

Upcoming W-FL Boys Basketball Schedule:

WEDNESDAY
Honeoye at HAC
South Seneca at Red Jacket
Dundee at Romulus
Naples at Bloomfield

THURSDAY
#8 Lyons at Gananda
#5 East Rochester at #10 NR-Wolcott
Marion at Williamson
Red Creek at #2 Clyde-Savannah

FRIDAY
#6 Midlakes at #4 Wayne
Palmyra-Macedon at #9 Geneva
#3 Newark at Waterloo
Penn Yan at #1 Mynderse
Romulus at Honeoye
#7 Marcus Whitman at South Seneca
Red Jacket at Naples
Bloomfield at Dundee

SATURDAY
Sodus at #8 Lyons
#3 Newark at HF-Lima
Palmyra-Macedon at Canandaigua

MONDAY
Vertus at Gananda
#10 NR-Wolcott at #2 Clyde-Savannah
Bloomfield at #8 Lyons

TUESDAY
#6 Midlakes at #3 Newark
Waterloo at Penn Yan
#1 Mynderse at Palmyra-Macedon
#4 Wayne at #9 Geneva
Naples at #7 Marcus Whitman
Dundee at Red Jacket
HAC at Romulus
Wayland-Cohocton at Honeoye

 

Tuesday’s W-FL Girls Scoreboard:

Red Jacket 44 at #1 South Seneca 61
SS – Kelsey Shaulis 19 pts; Mackenzie Kenyon 14 pts, 7 reb, 7 ast, 9 steals; Emily Larvanway 12 pts, 11 reb

Bloomfield 49 at Naples 43
BF – Autumn Kunes 13 pts; Faith Glovine 13 pts

HAC 55 at Honeoye 27
HAC – Jalen Nowden 19 pts, Addy Flood 17 pts

#3 Romulus 75 at Dundee 22
#5 Penn Yan 47 at Hornell 45
Wayne 36 at Brighton 60
Victor at Spencerport (no report)

 

Wednesday’s W-FL Girls Schedule:

#2 Gananda at Clyde-Savannah
Lyons at North Rose-Wolcott
#6 Red Creek at Sodus
Marion at Williamson
Edison at East Rochester
Avon at Waterloo
Canandaigua at Greece-Odyssey

 

Tuesday Night Tweets:

W-FL Boys Basketball Standings:

FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 4 0 10 0 W10
2 NEWARK REDS 3 1 1.0 5 3 W5
3 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 2 1 1.5 6 2 W1
3 GENEVA PANTHERS 2 1 1.5 4 4 W2
5 WAYNE EAGLES 2 2 2.0 6 2 W4
6 PAL-MAC RED RAIDERS 1 3 2.5 2 6 L4
7 WATERLOO INDIANS 0 3 3.5 1 7 L7
7 PENN YAN MUSTANGS 0 3 3.5 5 4 W2
 .
FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 5 0 5 2 W5
2 NAPLES BIG GREEN 4 1 1.0 4 3 L1
2 DUNDEE SCOTS 4 2 1.5 5 2 W2
4 BLOOMFIELD BOMBERS 4 2 1.5 4 4 W2
5 RED JACKET INDIANS 2 3 3.0 5 3 W2
5 HONEOYE BULLDOGS 2 3 3.0 3 5 L1
7 SOUTH SENECA FALCONS 1 4 4.0 1 7 L3
7 ROMULUS WARRIORS 1 4 4.0 2 6 L2
9 H.A.C. WOLVES 0 4 4.5 0 6 L6
 .
WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 5 0 7 2 W3
2 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 1 1.5 4 3 L1
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 4 2 1.5 6 2 L2
4 LYONS LIONS 3 2 2.0 6 2 W1
4 GANANDA WILDCATS 3 2 2.0 4 3 W2
6 SODUS SPARTANS 2 3 3.0 4 4 L2
6 RED CREEK RAMS 2 3 3.0 3 7 W2
8 WILLIAMSON MARAUDERS 1 3 3.5 2 5 L2
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 7 6.0 1 10 L1

 

Check out Sunday night’s edition of The Upstate Hoops Podcast on FingerLakes1.TV…

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditPrint this pageEmail this to someone

Also on FingerLakes1.com