»

W-FL Wednesday: Bloomfield over Naples, Waterloo girls top Avon

Eight Finger Lakes West teams were in action on Wednesday night and in the most anticipated match-up of the evening, host Bloomfield scored a convincing 15-point win over Naples. Also, the HAC Wolves recorded their first victory of the season as they ran away from Honeoye 70-56.  Full results for the boys and the girls in action on Wednesday night, upcoming schedule and more below including highlights from the big Irondequoit-Fairport game in the nightly Tweets section…

Photo by @HACAthletics

Wednesday’s W-FL Boys Basketball Scoreboard:

Honeoye 56 at HAC 70
HAC (1-6) – Xavier Israel 20; Jamarr Paisley 18
HON (3-6) – Cole Loomis 16; Jon Marble 14

South Seneca 50 at Red Jacket 69
RJK (6-4) – Daniel Brown 18, 6 blk; Jared Henry 17
SS (1-8) – Devin Rogers 19

Dundee 62 at Romulus 58
ROM (2-7) – Kyle Bennett 14; Cameron Laskoski 12
DUN (6-2) – Wylie Hall 20; Bobby Strait 18

Naples 46 at Bloomfield 61
BLM (5-4) – Patrick Geitner 23 (3-3pt); Bryce Beechler 12, 9 reb, 6 ast
NAP (4-4) – Zach Dormer 13; Jake Chapman 12

 

Upcoming W-FL Boys Basketball Schedule:

THURSDAY
#8 Lyons at Gananda
#5 East Rochester at #10 NR-Wolcott
Marion at Williamson
Red Creek at #2 Clyde-Savannah

FRIDAY
#6 Midlakes at #4 Wayne
Palmyra-Macedon at #9 Geneva
#3 Newark at Waterloo
Penn Yan at #1 Mynderse
Romulus at Honeoye
#7 Marcus Whitman at South Seneca
Red Jacket at Naples
Bloomfield at Dundee

SATURDAY
Sodus at #8 Lyons
#3 Newark at HF-Lima
Palmyra-Macedon at Canandaigua

MONDAY
Vertus at Gananda
#10 NR-Wolcott at #2 Clyde-Savannah
Bloomfield at #8 Lyons

TUESDAY
#6 Midlakes at #3 Newark
Waterloo at Penn Yan
#1 Mynderse at Palmyra-Macedon
#4 Wayne at #9 Geneva
Naples at #7 Marcus Whitman
Dundee at Red Jacket
HAC at Romulus
Wayland-Cohocton at Honeoye

 

Wednesday’s W-FL Girls Scoreboard:

 

Lyons 53 at NR-Wolcott 39
LYO – Adrianna Kemp 24 points, 12 reb

Red Creek 58 at Sodus 35
RC – Alex Mosqueda 13 pts; Sienna Fernaays 12 pts, 10 reb; Katie Smith 10 ts, 13 reb

Avon 61 at Waterloo 65

Edison wins at East Rochester (Edison won, no report)
Gananda at Clyde-Savannah (no report)
Marion at Williamson (no report)

 

Thursday’s W-FL Girls Schedule:

Dundee at Bloomfield
#1 South Seneca at Marcus Whitman
HAC at Marion
Naples at Red Jacket
Honeoye at #3 Romulus

 

Wednesday Night Tweets:

 

 

W-FL Boys Basketball Standings:

FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 4 0 10 0 W10
2 NEWARK REDS 3 1 1.0 5 3 W5
3 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 2 1 1.5 6 2 W1
3 GENEVA PANTHERS 2 1 1.5 4 4 W2
5 WAYNE EAGLES 2 2 2.0 6 2 W4
6 PAL-MAC RED RAIDERS 1 3 2.5 2 6 L4
7 WATERLOO INDIANS 0 3 3.5 1 7 L7
7 PENN YAN MUSTANGS 0 3 3.5 5 4 W2
 .
FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 5 0 5 2 W5
2 DUNDEE SCOTS 5 2 1.0 6 2 W3
2 BLOOMFIELD BOMBERS 5 2 1.0 5 4 W3
4 NAPLES BIG GREEN 4 2 1.5 4 4 L2
5 RED JACKET INDIANS 3 3 2.5 6 3 W3
6 HONEOYE BULLDOGS 2 4 3.5 3 6 L2
7 H.A.C. WOLVES 1 4 4.0 1 6 W1
8 SOUTH SENECA FALCONS 1 5 4.5 1 8 L4
8 ROMULUS WARRIORS 1 5 4.5 2 7 L3
 .                    
WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 5 0 7 2 W3
2 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 1 1.5 4 3 L1
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 4 2 1.5 6 2 L2
4 LYONS LIONS 3 2 2.0 6 2 W1
4 GANANDA WILDCATS 3 2 2.0 4 3 W2
6 SODUS SPARTANS 2 3 3.0 4 4 L2
6 RED CREEK RAMS 2 3 3.0 3 7 W2
8 WILLIAMSON MARAUDERS 1 3 3.5 2 5 L2
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 7 6.0 1 10 L1

 

 

Check out Sunday night’s edition of The Upstate Hoops Podcast on FingerLakes1.TV…

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditPrint this pageEmail this to someone

Also on FingerLakes1.com