»

W-FL Wednesday: Sodus shocks Clyde-Savannah, Whitman takes it to Naples

With most of Tuesday’s scheduled contests rescheduled to Wednesday night, it was a busy night across the Wayne-Finger Lakes leagues for boys and girls. The theme of the night was upsets with Clyde-Savannah dropping a 10 point decision at Sodus, Gananda defeating rival ER, and the HAC girls topping Romulus.

Full results for the boys and the girls in action from a heavy Wednesday night slate, the upcoming schedule and more below including the webcast replay of FL1 Sports webcast from Marcus Whitman…

Wednesday’s W-FL Boys Basketball Scoreboard:

#8 Midlakes 51 at #3 Newark 79
NEW (8-3) – Brian Sharp 24 (6-3pt); Nate Beard 13, 4 reb, 9 ast, 4 stl
MID (6-4) – Bryce Burri 20

Waterloo 50 at Penn Yan 55
PY (6-5) – Desmond Battin 19; Dylan Stape 11; Cade Curbeau 8
WAT (1-9) – Jarrett Benedicks 22; Ransom Benedicks 14

#1 Mynderse 60 at Palmyra-Macedon 49
MYN (12-0) – Jake Mein 17; Quinten Battle 16; Jake Jones 10
PM (3-8) – Brandon Hawkins 17; Hunter VanDeVelde 17

#4 Wayne 52 at #10 Geneva 39
GEN (4-6) – Reid Patchett 10; Tyler Tyson 10
WYN (8-2) – Logan Blankenberg 13 (11 in 4th Q; 8/8 FTs); Braeeden Zenelovic 13; Nick Carmichael 12
* Geneva led 16-11 at half
* Wayne outscored GEN 19-10 in 4Q

Naples 66 at #7 Marcus Whitman 84 (webcast replay)
NAP (4-6) – Jake Chapman 20; Zach Dormer 19, 17 reb; Evan Bay 14
MW (7-2) – Jon Donovan 19; Nick Young 18, 6 ast; Riley McLoud 15, 11 reb; Burlin Allen 13, 10 reb, 7 ast

Dundee 54 at Red Jacket 40
DUN (7-3) – John Clancey 17, 16 reb; Wylie Hall 14
RJK (7-5) – Travis Liberty 9

NR-Wolcott 47 at Red Creek 58
RCK (4-8) – Nick Klein 39, 5 reb, 5 ast, 2 blk; Noah Fisher 11, 10 reb
NRW (4-5) – Tyler Norris 20 (11 in 4th Q), 7 reb; Nathan Sanford 15, 7 reb

#2 Clyde-Savannah 73 at Sodus 63
SOD (5-5) – led 37-32 at half; Maliq Burton 22, 9 reb; Anathany Caruana 18, 9 reb
CS (8-3) – Marcus Chance 16; Dru Carnevale 12; Derrick Chance 12

Gananda 67 at #5 East Rochester 41
GAN (6-4) – Enrique Mosman 22; Jayden Castrechini 17
ER (7-3) – Mat Cicero 12; Andrew Chilelli 10

Williamson 52 at Lyons 77
LYO (10-2) – Ben Rockefeller 18 (all in 1st half); Devin Franklin 15, 8 reb; Justice Smith 9, 7 reb, 5 ast
WIL (3-6) – Connor Garrod 14; Nigel Cobbs 12
* Lyons led 49-19 at half

 

Upcoming W-FL Boys Basketball Schedule:

THURSDAY
#3 Newark at #1 Mynderse (LIVE on FL1 Sports at 7:30)
HAC at Red Jacket
Honeoye at #7 Marcus Whitman
Romulus at #9 Bloomfield

FRIDAY
Gananda at Red Creek
Dundee at Hammondsport
Waterloo at #8 Midlakes
#10 Geneva at Penn Yan (WFLR)
Vertus at #4 Wayne
NR-Wolcott at Sodus
Marion at #6 Lyons
Williamson at #5 East Rochester

SATURDAY
No Games

 

Wednesday’s W-FL Girls Scoreboard:

Red Jacket 64 at Dundee 35
DUN – Mackenzie Strait 14 pts
RJ – Sydney Close 12 pts

#6 Red Creek 49 at Marion 38
RC – Isabella Wilbur 18 pts, 5 stls

Pal-Mac 34 at #4 Mynderse 64
MYN – Hayley Case 13; Megan Tilton 12; Heidi Miller 11

Marcus Whitman 38 at Naples 35
MW – Jordyn Chappelle 11 pts, 9 reb
NAP – Faith Glovine 12 pts

#3 Romulus 40 at HAC 55
HAC – Abby O’Brien 16 pts, 12 reb

Newark 54 at Midlakes 48
NEW – Malia Banks 10 pts, 10 reb; Ladonia Smith 8 pts, 10 reb

Bloomfield 51 at Honeoye 36

Geneva 47 at Wayne 55

Penn Yan at Waterloo (no report)

 

Thursday’s W-FL Girls Schedule:

#2 Gananda at Williamson
East Rochester at Sodus
Lyons at Marion
Clyde-Savannah at NR-Wolcott

 

Wednesday Night Tweets:

 

W-FL Boys Basketball Standings (through 1/11)

FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 6 0 12 0 W12
2 NEWARK REDS 5 1 1.0 8 3 W8
3 WAYNE EAGLES 4 2 2.0 8 2 W6
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 2 3 3.5 6 4 L2
4 GENEVA PANTHERS 2 3 3.5 4 6 L2
6 PAL-MAC RED RAIDERS 2 4 4.0 3 8 L2
7 PENN YAN MUSTANGS 1 4 4.5 6 5 W1
8 WATERLOO INDIANS 0 5 5.5 1 9 L9
 .
FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 7 0 7 2 W7
2 BLOOMFIELD BOMBERS 6 2 1.5 6 5 L1
3 DUNDEE SCOTS 6 3 2.0 7 3 W1
4 NAPLES BIG GREEN 4 4 3.5 4 6 L4
4 RED JACKET INDIANS 4 4 3.5 7 4 L1
6 HONEOYE BULLDOGS 3 4 4.0 4 6 W1
7 H.A.C. WOLVES 1 4 5.0 2 6 W2
8 SOUTH SENECA FALCONS 1 6 6.0 1 9 L5
8 ROMULUS WARRIORS 1 6 6.0 2 8 L4
 .
WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 7 1 9 3 L1
2 LYONS LIONS 6 2 1.0 10 2 W4
3 EAST ROCHESTER BOMBERS 5 3 2.0 7 3 L1
4 GANANDA WILDCATS 4 3 2.5 6 4 W2
5 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 4 3.5 4 6 L4
5 SODUS SPARTANS 3 4 3.5 5 5 W1
5 RED CREEK RAMS 3 4 3.5 4 8 W1
8 WILLIAMSON MARAUDERS 2 4 4.0 3 6 L1
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 8 7.0 1 11 L2

 

 

 

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditPrint this pageEmail this to someone

Also on FingerLakes1.com