»

W-FL Monday: #6 Whitman snaps HAC streak to stay undefeated in West

The H.A.C. Wolves have been playing their best basketball in several seasons. They would put their three-game winning streak on the line Monday afternoon when they welcomed Finger Lakes West leading Marcus Whitman into their gymnasium. After three quarters it looked like the Wolves might do the improbably and hand the Wildcats their first league loss.

Whitman trailed 52-51 after three quarters of play but poured in on in the final period to runaway from H.A.C. by a final score of 69-56.

Riley McLoud led the Wildcats with 19 points while point guard Nick Young scored 15. Whitman improves to 9-2, 7-0 in league play, and entered the week ranked #6 in the FL1 Sports W-FL Boys Basketball Power Rankings.

For the Wolves (3-7), Jamarr Paisley scored a game-high 19 points and Xavier Israel had 12 points and 13 rebounds.

Next up for Marcus Whitman is 2nd place #10 Dundee who will travel to Rushville on Wednesday night.

In the only girls game of the night, Penn Yan fell short at Aquinas.

Full results for the boys and the girls in action on Monday night, the upcoming schedule and more below…

 

Monday’s W-FL Boys Basketball Scoreboard:

Marcus Whitman 69 at HAC 56
HAC (3-7) – led 52-51 in 3Q; Jamarr Paisley 19; Xavier Israel 12, 13 reb
MW (9-2) – Riley McLoud 19; Nick Young 15

Check out the Wildcats in our webcast replay from their win against Naples last Thursday night:

 

Upcoming W-FL Boys Basketball Schedule:

TUESDAY
#9 Sodus at #7 Gananda
#1 Newark at Geneva
Midlakes at #2 Mynderse (LIVE on FL Radio / Video Replay at 10:15 pm)
Penn Yan at Palmyra-Macedon
#4 Wayne at Waterloo
#3 Clyde-Savannah at NR-Wolcott
#8 East Rochester at Marion
Red Creek at Williamson

WEDNESDAY
#10 Dundee at #6 Marcus Whitman
Honeoye at Red Jacket
South Seneca at Naples
HAC at Bloomfield

THURSDAY
Marion at Red Creek
Williamson at #9 Sodus
Palmyra-Macedon at Waterloo
#7 Gananda at #3 Clyde-Savannah
#5 Lyons at #8 East Rochester

FRIDAY
#1 Newark at #4 Wayne
#2 Mynderse at Geneva
Midlakes at Penn Yan
Romulus at South Seneca (LIVE on FL1 Sports)
HAC at Naples
Bloomfield at #6 Marcus Whitman
Honeoye at #10 Dundee
Greece-Odyssey at NR-Wolcott

SATURDAY
#4 Wayne at #9 Sodus
Romulus at Southern Cayuga
Hannibal (Sec 3) at Williamson

 

Monday’s W-FL Girls Scoreboard:

Penn Yan 52 at Aquinas 63
AQ – Lindsey Brinkel 19 pts, 8 ast, 7 reb; Kayla Jackson 8 pts, 14 rebs

 

Tuesday’s W-FL Girls Schedule:

Bloomfield at HAC
Red Jacket at Honeoye
Marcus Whitman at Dundee
South Seneca at Naples

 

Monday Night Tweets:

W-FL Boys Basketball Standings (through 1/16):

  FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 6 1 12 1 L1
1 NEWARK REDS 6 1 9 3 W9
3 WAYNE EAGLES 4 2 1.5 9 2 W7
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 2 4 3.5 6 5 L3
4 GENEVA PANTHERS 2 4 3.5 4 7 L3
4 PAL-MAC RED RAIDERS 2 4 3.5 3 8 L2
4 PENN YAN MUSTANGS 2 4 3.5 7 5 W2
8 WATERLOO INDIANS 1 5 4.5 2 9 W1
 .
  FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 9 0 9 2 W9
2 BLOOMFIELD BOMBERS 6 3 3.0 6 6 L2
2 DUNDEE SCOTS 6 3 3.0 8 3 W2
4 NAPLES BIG GREEN 4 4 4.5 4 6 L4
5 RED JACKET INDIANS 4 5 5.0 7 5 L2
6 HONEOYE BULLDOGS 3 5 5.5 4 7 L1
7 H.A.C. WOLVES 2 5 6.0 3 7 L1
8 ROMULUS WARRIORS 2 6 6.5 3 8 W1
9 SOUTH SENECA FALCONS 1 6 7.0 1 9 L5
 .
  WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 7 1 9 3 L1
2 LYONS LIONS 7 2 .5 11 2 W5
3 EAST ROCHESTER BOMBERS 5 3 2.0 7 3 L1
3 GANANDA WILDCATS 5 3 2.0 7 4 W3
5 SODUS SPARTANS 4 4 3.0 6 5 W2
6 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 5 3.5 4 7 L5
6 RED CREEK RAMS 3 5 3.5 4 9 L1
8 WILLIAMSON MARAUDERS 2 4 4.0 3 6 L1
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 9 7.5 1 12 L3

 

THE UPSTATE HOOPS PODCAST:
Recap a wild week of Wayne-Finger Lakes High School Basketball. Watch Sunday night’s live edition of the Upstate Hoops Podcast…

 

Also on FingerLakes1.com