»

W-FL Tuesday: East leaders all win; Sodus tops Lyons; DiSanto buzzer-beater lifts Williamson

A full schedule for girls and boys varsity basketball teams in the Wayne-Finger Lakes leagues on Tuesday night saw a buzzer beater from Williamson, and several great individual performances including 35 points from Tyler Norris (NR-Wolcott), 12 assists from Derrick Chance (C-S), and 7 three-pointers from Pat Geitner (Bloomfield) and Dylan Ufholz (C-S). Also, a nice alley-oop dunk by Jake Mein of Mynderse off a perfect pass from Kellen Caraher in the Mynderse Blue Devils’ win over Waterloo…

Full results, upcoming schedule, our nightly Twitter round-up, updated standings and more below…

TUESDAY’S W-FL BOYS SCOREBOARD:

Penn Yan 47 at Wayne 63  (Full game video)
WYN (13-3) – Braeden Zenelovic 19, 10 reb; Billy Thomson 18, 5 ast
PY (8-8) – Desmond Battin 23; Dylan Stape 12

Midlakes 53 at Geneva 51
GEN (4-11) – Akim Hudson 20, 8 reb
MID (8-7) – Bryce Burri 31 (4-3pt)
* Burri hit game-winning 3pt FG with :45 left in 4Q)

Newark 66 at Palmyra-Macedon 50
PM (5-10) – Hunter VanDeVelde 20; Damien Wright 14
NEW (12-4) – Taylor Clements 19; Ben Cowles 13; Brian Sharp 13
* Newark outscored Pal-Mac 21-13 in 3Q; Taylor Clements scores twice on dunks

Northstar Christian 107 at Bloomfield 58
BLM (7-9) – Patrick Geitner 28 (7-3pt); Bryce Beechler 11
NC (13-3) – Miles Brown 24, 10 ast, 10 stl

Gananda 56 at Vertus 59
VER (9-7) – Jahmel Demery 11, 12 reb, 6 ast
GAN (9-6) – Enrique Mosman 17; Jayden Castrechini 15; Steven Heumann 12

East Rochester 75 at Red Creek 39
RCK (5-12) – Zach Jones 13; Noah Fisher 11; Dan Smith 8 reb
ER (11-4) – Mat Cicero 25 (5-3pt); Shamire Caraway 14; Casey Michele 13

Lyons 52 at Sodus 64
SOD (9-7) – Anathany Caruana 10, 9 reb; Greg Coe 13, 8 reb, 4 ast; Daniel Johnson 10, 4 ast, 4 stl; Donnie Knapp 12 , 4 ast
LYO (12-4) – Kerel Kelly 18
* Sodus outscored LYO 42-30 in 2nd half

Marion 36 at Clyde-Savannah 84
CS (13-3) – Dylan Ufholz 27 (7-3pt; 19 in 3Q), 8 reb, 4 stl; Derrick Chance 9, 12 ast, 5 stl; Dereck Cobb 17, 8 reb; Tre Kanaley 13, 4 stl; Marcus Chance 10
MRN (1-16) – Mike Phelps 10
* Clyde made 12 three-pointers

Williamson 57 at NR-Wolcott 54
NRW (4-11) – Tyler Norris 35, 13 reb; Nathan Sanford 8, 8 reb
WIL (5-10) – Connor Garrod 13 ; Nigel Cobbs 12; Drew DiSanto 12
* Drew DiSanto made game-winning 3pt FG at buzzer

Waterloo 38 at Mynderse 73  (Webcast Replay)
MYN (16-1) – Jake Jones 19; Jake Mein 15
WAT (4-12) –

 

UPCOMING W-FL BOYS SCHEDULE:

WEDNESDAY
Dundee at Naples
Honeoye at South Seneca
HAC at #5 Marcus Whitman
Romulus at Red Jacket

THURSDAY
#4 Clyde-Savannah at #7 Lyons (Watch LIVE on FL1 Sports / WACK)
Bradford at Dundee
#9 Sodus at #6 East Rochester
#8 Gananda at Williamson
NR-Wolcott at Marion

 

 

TUESDAY’S W-FL GIRLS SCOREBOARD:

Waterloo 40 at #2 Mynderse 61 (Webcast Replay)
Marcus Whitman 43 at HAC 52
Naples 55 at Dundee 43
Red Jacket 84 at Romulus 78
#1 South Seneca at Honeoye (no report)

 

WEDNESDAY’S W-FL GIRLS SCHEDULE:

NR-Wolcott at Marion
East Rochester at Lyons
Geneva at Midlakes
Clyde-Savannah at Red Creek
Sodus at Williamson
Pal-Mac at Newark
Wayne at Penn Yan

 

 

TUESDAY NIGHT TWEETS:

 

W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS (1/31/17):

  FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS 10 1 16 1 W4
2 NEWARK REDS 9 2 1.0 12 4 W2
3 WAYNE EAGLES 7 3 2.5 13 3 W1
4 PAL-MAC RED RAIDERS 4 6 5.5 5 10 L2
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 4 6 5.5 8 7 W2
6 PENN YAN MUSTANGS 3 7 6.5 8 8 L2
7 GENEVA PANTHERS 2 8 7.5 4 11 L7
7 WATERLOO INDIANS 2 8 7.5 4 12 L1
 .
  FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 12 0 12 2 W12
2 BLOOMFIELD BOMBERS 7 5 5.0 7 9 L1
2 DUNDEE SCOTS 7 5 5.0 9 5 W1
4 NAPLES BIG GREEN 6 5 5.5 7 7 W1
4 HONEOYE BULLDOGS 6 5 5.5 7 7 W3
6 H.A.C. WOLVES 4 7 7.5 5 9 L1
6 RED JACKET INDIANS 4 7 7.5 7 7 L4
8 ROMULUS WARRIORS 3 8 8.5 4 11 W1
8 SOUTH SENECA FALCONS 2 9 9.5 2 13 L3
 .
  WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 11 1 13 3 W4
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 8 3 2.5 10 4 W1
3 LYONS LIONS 8 4 3.0 12 4 L1
4 GANANDA WILDCATS 7 4 3.5 9 6 L1
5 SODUS SPARTANS 7 5 4.0 9 7 W2
6 WILLIAMSON MARAUDERS 4 6 6.0 5 9 W1
7 RED CREEK RAMS 4 8 7.0 5 12 L2
8 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 3 8 7.5 4 11 L9
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 13 11.5 1 16 L7

 

 

Watch this week’s edition of the  Upstate Hoops Podcast…

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditPrint this pageEmail this to someone

Also on FingerLakes1.com