»

W-FL Friday: Midlakes, Penn Yan win, snow postpones Wayne County slate

Heavy lake effect snow in Wayne County turned a heavy slate of action into a light schedule of Wayne-Finger Lakes games on Friday night. Midlakes continued their resurgence with a key win along with Penn Yan as the two Finger Lakes East schools position for seeding in Class B Sectionals. In girls action, the Penn Yan girls picked up a convincing win over Geneva, Midlakes topped Waterloo and the South Seneca Lady Falcons continued to roll towards the postseason.

Full results from Friday night’s boys and girls games, upcoming schedule, our nightly Twitter round-up, and updated standings below…

 

FRIDAY’S W-FL BOYS SCOREBOARD:

Midlakes 57 at Waterloo 52
WAT (4-15) – Ransom Benedicks 18, 5 reb; Derek Slywka 10, 3 reb, 3 ast
MID (11-8) – Bryce Burri 18, 4 reb; Trevor Milliman 13, 8 reb

Penn Yan 50 at Geneva 42
GEN (5-13) – Tyler Tyson 15
PY (10-9) – Desmond Battin 14′ Ben Emerson 12; Dylan Stape 9

Rochester Prep 46 at HAC 42
HAC (5-12) – Jamarr Paisley 26, 5 ast; Ryan Hilton 8, 13 reb
RP (0-16) – Marques Thomas 14

Pal-Mac at Wayne (postponed)
Clyde-Savannah at Red Creek (postponed)
Gananda at Lyons (postponed)
NR-Wolcott at East Rochester (postponed)
Williamson at Marion (postponed)

UPCOMING W-FL BOYS SCHEDULE:

MONDAY
Honoeye at Wayland-Cohocton
Dansville at Naples
HAC at South Seneca
Dundee at Bloomfield
Livonia at Marcus Whitman
Williamson at Marion

TUESDAY
Red Creek at NR-Wolcott (Live on FL1 Sports)
East Rochester at Gananda
Waterloo at Wayne
Mynderse at Midlakes (WGVA)
Palmyra-Macedon at Penn Yan (WFLR)
Geneva at Newark
Sodus at Clyde-Savannah
Lyons at Williamson

WEDNESDAY
Red Jacket at Dundee
Romulus at HAC
Marcus Whitman at Naples
Bloomfield at Honeoye
Clyde-Savannah at Red Creek

THURSDAY
SOTA at Geneva
Pal-Mac at Wayne
Gananda at Lyons
NR-Wolcott at East Rochester
* End of Regular Season

 


FRIDAY’S W-FL GIRLS SCOREBOARD:

Romulus 62 at Honeoye 41
Waterloo 55 at Midlakes 76
Red Jacket 54 at Naples 42
Marcus Whitman 28 at #1 South Seneca 62 
Geneva 41 at #3 Penn Yan 64
#6 Bloomfield at Dundee (no report)

#2 Mynderse at Newark (postponed to Saturday)
Pal-Mac at Wayne (postponed)
#4 Gananda at NR-Wolcott (postponed)

SATURDAY’S W-FL GIRLS SCHEDULE:

#2 Mynderse at Newark
Southern Cayuga at Lyons

 


FRIDAY NIGHT TWEETS:


W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS (2/10/17):

  FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS * 12 1 18 1 W6
2 NEWARK REDS 10 3 2.0 13 5 L1
3 WAYNE EAGLES 9 3 2.5 15 3 W3
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 6 7 6.0 11 8 W3
5 PENN YAN MUSTANGS 5 8 7.0 10 9 W2
6 PAL-MAC RED RAIDERS 4 8 7.5 5 13 L5
7 GENEVA PANTHERS 3 10 9.0 5 13 L2
8 WATERLOO INDIANS 2 10 9.5 4 15 L4
 .
  FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS * 15 0 15 2 W15
2 NAPLES BIG GREEN 9 6 6.0 10 8 L1
2 DUNDEE SCOTS 9 6 6.0 12 6 W3
4 HONEOYE BULLDOGS 8 6 6.5 9 8 L1
4 BLOOMFIELD BOMBERS 8 6 6.5 8 10 L1
6 RED JACKET INDIANS 7 8 8.0 10 8 W2
7 ROMULUS WARRIORS 6 11 10.0 5 14 W1
8 H.A.C. WOLVES 4 10 10.5 6 12 W1
9 SOUTH SENECA FALCONS 2 13 13.0 2 17 L7
 .
  WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES * 13 1 15 3 W6
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 9 4 2.5 12 5 L1
2 GANANDA BLUE PANTHERS 9 4 3.5 11 7 W1
4 LYONS LIONS 9 5 3.5 13 5 W1
5 SODUS SPARTANS 9 6 4.5 11 8 W2
6 WILLIAMSON MARAUDERS 5 8 7.0 6 11 L1
7 RED CREEK RAMS 4 9 7.5 5 13 L3
8 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 4 10 8.5 5 13 L2
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 15 12.5 1 18 L9
 .
* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

In Case You Missed It…
Check out Wednesday night’s East Rochester vs. Clyde-Savannah game streamed live on FL1 Sports…

Tweet about this on TwitterShare on FacebookShare on Google+Share on LinkedInPin on PinterestShare on RedditPrint this pageEmail this to someone

Also on FingerLakes1.com