»

W-FL Monday: Gananda girls take Wayne County title; Rogers school-record 8 threes not enough for Falcons win

The weather wreaked havoc on area high school basketball late-season schedules again on Monday prompting postponements of several games. The wintry weather on Monday night didn’t cool down South Seneca’s Devin Rogers who fired in a school-record 8 three-pointers in a loss HAC. In the Wolves’ 5-point win, Jamarr Paisley canned an impressive 15 of his 16 free-throw attempts. In other boys action, Honeoye fell to Way-Co and the Williamson Marauders were winners improving their league record to 6-8.

On the girls’ slate, the Gananda Blue Panthers clinched a Wayne County title in convincing fashion with a 40-point win at home against Sodus.

Full results from Monday night’s boys and girls games, upcoming schedule (including rescheduled games from Friday and Monday), our nightly Twitter round-up, and updated standings below…

 

MONDAY’S W-FL BOYS SCOREBOARD:

Williamson 76 at Marion 49
MRN (1-19) – Rodney DeLyser 15; Jake Fioco 10; Steve Taber 10
WIL (7-12) – Edwin Wynn 28; Nigel Cobbs 18

Honeoye 48 at Wayland-Cohocton 66
WCO (8-11) – Connor Englert 33, 5 stl, 4 reb
HON (9-10) – Jon Marble 17; Max Yale 16 (3-3pt)

HAC 68 at South Seneca 61
SS (2-18) – Devin Rogers 29 (8-3pt)
HAC (7-12) – Jamarr Paisley 27 (15/16 FTs); Ryan Hilton 14, 9 reb
* Rogers’ 8 three-pointers is a South Seneca school record and the most by any boys player in the Wayne-Finger Lakes leagues this season.

Below is a list of the top single-game three point shooting performances so far this season:

  • 8 – Devin Rogers SS vs HAC 2/13
  • 7 – Patrick Geitner BF vs WOI 11/29
  • 7 – Brian Sharp NEW vs UPrep 12/6
  • 7 – Patrick Geitner BF vs Northstar Chr. 1/31
  • 7 – Dylan Ufholz C-S vs Marion 1/31
  • 7 – Devin Rogers SS vs Bloomfield 2/3
  • 6 – Burlin Allen MW vs Dundee 12/8
  • 6 – Jarod Hay-Snyder WAT vs World of Inq 1/3
  • 6 – Jamarr Paisley HAC vs Rochester Prep 1/6
  • 6 – Brian Sharp NEW vs Midlakes 1/11
  • 6 – Derek Slywka WAT vs Midlakes 1/12
  • 6 – Mike Phelps MAR vs East Rochester 1/17
  • 6 – Patrick Geitner BF vs South Seneca 2/3

UPCOMING W-FL BOYS SCHEDULE:

TUESDAY
Red Creek at NR-Wolcott (Live on FL1 Sports)
* Senior night for NR-Wolcott’s 1,000 point scorer Tyler Norris as he battles Red Creek senior, and fellow 1,000 point club member, Nick Klein for the final time in the Red-Green rivalry live on FL1 Sports. Jim Sinicropi and Dennis Leahy will have the call starting shortly before 7:30.
#1 Mynderse at #9 Midlakes (WGVA)
Palmyra-Macedon at Penn Yan (WFLR)
#8 Sodus at #3 Clyde-Savannah (WACK)
#6 East Rochester at #10 Gananda
Waterloo at #2 Wayne
Geneva at #4 Newark
#7 Lyons at Williamson
Dansville at Naples
Dundee at Bloomfield

WEDNESDAY
#2 Clyde-Savannah at Red Creek
#10 Gananda at #7 Lyons
Red Jacket at Dundee
Romulus at HAC
#5 Marcus Whitman at Naples
Bloomfield at Honeoye

THURSDAY
Livonia at #5 Marcus Whitman
NR-Wolcott at #6 East Rochester
#4 Newark at Batavia
#2 Wayne at Palmyra-Macedon
SOTA at Geneva
* End of Regular Season

SUNDAY
UPSTATE HOOPS PODCAST SECTIONAL PREVIEW SPECIAL LIVE AT 1:00 PM


MONDAY’S W-FL GIRLS SCOREBOARD:

Sodus at #5 Gananda
GAN – Samantha Crumb 17 pts, 5 stl; Camryn Vogt 13 pts, 6 ast; Melissa Camp 12 pts
* Gananda wins outright Wayne County title

Marion at #6 Red Creek
RC – Sienna Fernaays 17 pts, 8 reb; Emma Griffin 12 pts

Williamson 44 at Lyons 70
LYO – Kyara Smith 20 pts, 10 reb; Alison Cook 16 pts; Kierra Kemp 14 pts, 12 reb

NR-Wolcott lost at East Rochester (no score report / photos)

Port Byron at Clyde-Savannah (no report)

 

TUESDAY’S W-FL GIRLS SCHEDULE:

Midlakes at #2 Mynderse
Naples at Marcus Whitman
HAC at Romulus
Dundee at Red Jacket

 


MONDAY NIGHT TWEETS:


W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS (2/13/17):

  FINGER LAKES EAST STANDINGS   W   L GB   W   L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS * 12 1 18 1 W6
2 NEWARK REDS 10 3 2.0 13 5 L1
3 WAYNE EAGLES 9 3 2.5 15 3 W3
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 6 7 6.0 11 8 W3
5 PENN YAN MUSTANGS 5 8 7.0 10 9 W2
6 PAL-MAC RED RAIDERS 4 8 7.5 5 13 L5
7 GENEVA PANTHERS 3 10 9.0 5 13 L2
8 WATERLOO INDIANS 2 10 9.5 4 15 L4
 .
  FINGER LAKES WEST STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS * 15 0 15 2 W15
2 NAPLES BIG GREEN 9 6 6.0 10 8 L1
2 DUNDEE SCOTS 9 6 6.0 12 6 W3
4 HONEOYE BULLDOGS 8 6 6.5 9 9 L2
4 BLOOMFIELD BOMBERS 8 6 6.5 8 10 L1
6 RED JACKET INDIANS 7 8 8.0 10 8 W2
7 ROMULUS WARRIORS 6 11 10.0 5 14 W1
7 H.A.C. WOLVES 5 10 10.0 7 12 W2
9 SOUTH SENECA FALCONS 2 14 13.5 2 18 L8
 .
  WAYNE COUNTY STANDINGS   W   L GB   W   L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES * 13 1 15 3 W6
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 9 4 2.5 12 5 L1
2 GANANDA BLUE PANTHERS 9 4 3.5 11 7 W1
4 LYONS LIONS 9 5 3.5 13 5 W1
5 SODUS SPARTANS 9 6 4.5 11 8 W2
6 WILLIAMSON MARAUDERS 6 8 7.0 7 11 W1
7 RED CREEK RAMS 4 9 7.5 5 13 L3
8 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 4 10 8.5 5 13 L2
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 16 14.0 1 19 L10
* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

 

Check out Sunday night’s Upstate Hoops Podcast…

Also on FingerLakes1.com