ยป

W-FL Tuesday: Klein & Norris have shootout for the ages as Creek beats NR-W in OT

With the final week of the regular season in Wayne-Finger Lakes high school basketball, all the league titles have been decided but area teams are still jockeying for sectional seeds. The game of the night took place in Wolcott where North Rose-Wolcott senior Tyler Norris and Red Red senior Nick Klein put on a show in the second half and overtime before the Rams secured a win in their biggest rival’s gymnasium. The game was streamed live on FL1 Sports and can be seen in it’s entirety below…

 

In girls action, Mynderse took a 24-12 halftime lead into the locker room at Midlakes but the Screaming Eagles outscored Mynderse 14-5 in the 3rd quarter to cut the deficit to 3 points heading to the final period. Mynderse rattled of 20 fourth quarter points to close the game out with a 50-39 victory. The win secures the #1 seed for Mynderse in Class B sectional play.

Full results from Tuesday night’s boys and girls games, upcoming schedule, our nightly Twitter round-up, and updated standings below…

 

TUESDAY’S W-FL BOYS SCOREBOARD:

Dundee 57 at Bloomfield 63
BLM (9-10) – Bryce Beechler 24; Tanner Kimball 10; Spencer McKean 11, 6 reb
DUN (12-7) – Bobby Strait 19

East Rochester 60 at Gananda 55
GAN (11-8) – Enrique Mosman 21, Justin Chamberlain 15
ER (14-5) – Mat Cicero 17; Shamire Caraway 14, 8 reb; John Lexer 10; Casey Michele 10

Waterloo 34 at Wayne 53
WYN (16-3) – Nick Carmichael 14, 13 reb; Braeden Zenelovic 14
WAT (4-16) – Derek Slywka 13

Mynderse 61 at Midlakes 36
MID (11-9) – Daryn Carswell 8, 11 reb
MYN (19-1) – Quinten Battle 14; Aidan Trout 12

Palmyra-Macedon 44 at Penn Yan 60
PY (11-9) – Desmond Battin 25; Dylan Stape 15
PM (5-14) – Hunter VanDeVelde 22; Damien Wright 15

Geneva 60 at Newark 69
NEW (14-5) – Nate Beard 16, 4 ast, 5 stl
GEN (5-14) – Tyler Tyson 18

Sodus 30 at Clyde-Savannah 62
CS (16-3) – Tre Kanaley 13, 5 reb; Dru Carnevale 10, 8 stl; Dylan Ufholz 9, 5 reb, 5 ast; Dereck Cobb 9, 6 reb
SOD (11-9) – trailed 46-16 at half

Lyons 66 at Williamson 42
WIL (7-13) – Edwin Wynn 10
LYO (14-5) – Justice Smith 20, 10 ast; Ben Rockefeller 14; Devin Franklin 14; Jordan Harris 10, 10 reb

Red Creek 66 at NR-Wolcott 62 OT (webcast replay on FL1 Sports)
NRW (5-14) – Tyler Norris 37, 22 reb; Reece Morris 18; Gage Leous 7
RCK (6-13) – Nick Klein 36 (made 3pt with 0:03 left to send game to OT); Noah Fisher 10

UPCOMING W-FL BOYS SCHEDULE:

 

WEDNESDAY
#2 Clyde-Savannah at Red Creek
#10 Gananda at #7 Lyons
Red Jacket at Dundee
Romulus at HAC
#5 Marcus Whitman at Naples
Bloomfield at Honeoye

THURSDAY
Livonia at #5 Marcus Whitman
NR-Wolcott at #6 East Rochester
#4 Newark at Batavia
#2 Wayne at Palmyra-Macedon
SOTA at Geneva
* End of Regular Season

SUNDAY
UPSTATE HOOPS PODCAST SECTIONAL PREVIEW SPECIAL LIVE AT 1:00 PM

 


TUESDAY’S W-FL GIRLS SCOREBOARD:

Midlakes 39 at #2 Mynderse 50
MYN (17-3, 13-1) – Heidi Miller 15 pts, 17 reb; Megan Tilton 9 pts; Hannah Brown-Trice 7 reb, 5 stl, 3 ast
MID (9-11, 5-9) – Alaina Forbes 21 pts, 10 reb; Claire Deboover 10 pts

Dundee 26 at Red Jacket 59
DUN – Megan Sutherland 14 pts
RJ – Olivia Spencer 13 pts; Sara VanAken 10 pts

Naples 50 at Marcus Whitman 49

HAC 46 at Romulus 51

 

WEDNESDAY’S W-FL GIRLS SCHEDULE:

C.G. Finney at Clyde-Savannah
Newark at Geneva
#3 Penn Yan at Pal-Mac
Marion at HAC

 


TUESDAYย NIGHT TWEETS:


W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS (2/14/17):

ย  FINGER LAKES EAST STANDINGS ย  W ย  L GB ย  W ย  L STK
1 MYNDERSE BLUE DEVILS * 13 1 19 1 W7
2 NEWARK REDS 11 3 2.0 14 5 W1
3 WAYNE EAGLES 10 3 2.5 16 3 W4
4 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 6 8 7.0 11 9 L1
4 PENN YAN MUSTANGS 6 8 7.0 11 9 W3
6 PAL-MAC RED RAIDERS 4 9 8.5 5 14 L6
7 GENEVA PANTHERS 3 11 10.0 5 14 L3
8 WATERLOO INDIANS 2 11 10.5 4 16 L5
ย .
ย  FINGER LAKES WEST STANDINGS ย  W ย  L GB ย  W ย  L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS * 15 0 15 2 W15
2 NAPLES BIG GREEN 9 6 6.0 10 8 L1
2 BLOOMFIELD BOMBERS 9 6 6.0 9 10 W1
4 DUNDEE SCOTS 9 7 7.0 12 7 L1
4 HONEOYE BULLDOGS 8 6 6.5 9 9 L2
6 RED JACKET INDIANS 7 8 8.0 10 8 W2
7 ROMULUS WARRIORS 6 11 10.0 5 14 W1
7 H.A.C. WOLVES 5 10 10.0 7 12 W2
9 SOUTH SENECA FALCONS 2 14 13.5 2 18 L8
ย .
ย  WAYNE COUNTY STANDINGS ย  W ย  L GB ย  W ย  L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES * 14 1 16 3 W7
2 EAST ROCHESTER BOMBERS 10 4 2.5 13 5 W1
3 LYONS LIONS 10 5 3.5 14 5 W2
4 GANANDA BLUE PANTHERS 9 5 4.5 11 8 L10
5 SODUS SPARTANS 9 7 5.5 11 9 L1
6 WILLIAMSON MARAUDERS 6 9 8.0 7 12 L1
7 RED CREEK RAMS 5 9 8.5 6 13 W1
8 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 4 11 9.5 5 14 L3
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 16 14.0 1 19 L10
* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

Check out Sunday night’s Upstate Hoops Podcast…

Also on FingerLakes1.com