»

W-FL FRIDAY: South Seneca girls roll past Sodus; Mynderse, Red Jacket lose openers

With the Thanksgiving leftovers in the fridge, area high school basketball teams are preparing to take the court for a new season. A few teams are in action this weekend. The premiere event would be a girls tournament hosted by South Seneca. Check out the full results from Friday night’s action below…

Mynderse junior Caitlyn Korzeniewski handles the ball vs Weedsport at South Seneca on Friday night
Mynderse junior Caitlyn Korzeniewski handles the ball vs Weedsport at South Seneca on Friday night

GIRLS BASKETBALL:

WEEDSPORT (3) 59 VS MYNDERSE 46
WPORT: Cassie Carroll 13; Suzie Nemec 11; Brooke Hammersley 11
MYN: Mary Doell 11; Caitlyn Korzeniewski 11, 6 reb; Barnett 9, 6 ast; Perine 5, 7 reb
Mynderse (0-1) will face Sodus (0-1) in the consolation game

SODUS 25 VS SOUTH SENECA 62
SS: Jade Parsons 17, 10 reb; Jenna McDonald 14; Avrielle Fletcher 12; Logan Shaulis 4, 6 reb
Weedsport (1-0) will face tournament host South Seneca (1-0) in the championship game

WILSON-MAGNET 41 VS RED JACKET 40
W-M: Shardae Cooper 22
RJ: Sara VanAken 15, 8 reb; Sydney Close 11

WILLIAMSON 19 VS MARION 48

UPCOMING SCHEDULE:

Saturday
SODUS VS MYNDERSE
WEEDSPORT (3) VS SOUTH SENECA
WILSON-MAGNET AT MARION
WILLIAMSON AT RED JACKET
Monday
C.G. FINNEY AT EAST ROCHESTER
Tuesday
HAMMONDSPORT AT DUNDEE
FAIRPORT AT WAYNE
AQUINAS AT PAL-MAC
HANNIBAL (3) AT NR-WOLCOTT


BOYS BASKETBALL:

RED JACKET 57 AT PAVILION 50
HANNIBAL (3) 50 VS RED CREEK 45
CATO-MERIDIAN (3) VS NR.WOLCOTT (No Report)

UPCOMING SCHEDULE:

Saturday
HANNIBAL (3) VS NR-WOLCOTT
CATO-MERIDIAN (3) VS RED CREEK
Monday
C.G. FINNEY AT EAST ROCHESTER
Tuesday
VERTUS AT GENEVA
MYNDERSE AT CLYDE-SAVANNAH (Live on FL1 Sports)


WAYNE-FINGER LAKES STANDINGS:

FINGER LAKES EAST STANDINGS W L GB W L STK
1 WAYNE EAGLES 0 0 0 0
2 MYNDERSE BLUE DEVILS 0 0 0 0
3 PENN YAN MUSTANGS 0 0 0 0
4 NEWARK REDS 0 0 0 0
4 PAL-MAC RED RAIDERS 0 0 0 0
6 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 0 0 0 0
7 GENEVA PANTHERS 0 0 0 0
8 WATERLOO INDIANS 0 0 0 0
.
FINGER LAKES WEST STANDINGS W L GB W L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 0 0 0 0
2 H.A.C. WOLVES 0 0 0 0
2 BLOOMFIELD BOMBERS 0 0 0 0
4 HONEOYE BULLDOGS 0 0 0 0
4 SOUTH SENECA FALCONS 0 0 0 0
6 RED JACKET INDIANS 0 0 0 1 L1
7 NAPLES BIG GREEN 0 0 0 0
8 ROMULUS WARRIORS 0 0 0 0
9 DUNDEE SCOTS 0 0 0 0
.
WAYNE COUNTY STANDINGS W L GB W L STR
1 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 0 0 0 0
2 LYONS LIONS 0 0 0 0
3 GANANDA BLUE PANTHERS 0 0 0 0
4 EAST ROCHESTER BOMBERS 0 0 0 0
5 SODUS SPARTANS 0 0 0 0
6 RED CREEK RAMS 0 0 0 1 L1
6 WILLIAMSON MARAUDERS 0 0 0 0
8 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 0 0 0 0
9 MARION BLACK KNIGHTS 0 0 0 0
.
FL EAST GIRLS STANDINGS W L GB W L STK
1 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 0 0 0 0
2 GENEVA PANTHERS 0 0 0 0
3 PAL-MAC RED RAIDERS 0 0 0 0
3 PENN YAN MUSTANGS 0 0 0 0
3 MYNDERSE BLUE DEVILS 0 0 0 1 L1
6 NEWARK REDS 0 0 0 0
6 WATERLOO INDIANS 0 0 0 0
8 WAYNE EAGLES 0 0 0 0
.
FL WEST GIRLS STANDINGS W L GB W L STR
1 BLOOMFIELD BOMBERS 0 0 0 0
2 SOUTH SENECA FALCONS 0 0 1 0 W1
3 RED JACKET INDIANS 0 0 0 1 L1
3 ROMULUS WARRIORS 0 0 0 0
5 NAPLES BIG GREEN 0 0 0 0
6 MARCUS WHITMAN WILDCATS 0 0 0 0
7 H.A.C. WOLVES 0 0 0 0
8 HONEOYE BULLDOGS 0 0 0 0
9 DUNDEE SCOTS 0 0 0 0
.
WAYNE CO. GIRLS STANDINGS W L GB W L STR
1 MARION BLACK KNIGHTS 1 0 1 0 W1
2 RED CREEK RAMS 0 0 .5 0 0
3 GANANDA BLUE PANTHERS 0 0 .5 0 0
4 LYONS LIONS 0 0 .5 0 0
5 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 0 0 .5 0 0
6 SODUS SPARTANS 0 0 .5 0 1 L1
7 EAST ROCHESTER BOMBERS 0 0 .5 0 0
8 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 0 0 .5 0 0
8 WILLIAMSON MARAUDERS 0 1 1.0 0 1 L1

Also on FingerLakes1.com