»

W-FL WEDNESDAY: DeVaney scores 1,000th in Geneva win; Bloomfield tops Naples on Senior night

Waterloo girls varsity head coach Michael Bree said Wednesday night’s Finger Lakes East match-up with visiting Geneva was a “great battle”. His Lady Indians trailed 28-27 at halftime but pulled even at 47-47 with just 1:30 left in the game. Then, Geneva freshman Aniya Rowe hit a three pointer to give Geneva the lead for good as the Panthers won their 7th straight game, 55-50. In the 3rd quarter, Geneva senior Lauren DeVaney scored her 1,000th career point before finishing with 20 points and 13 rebounds. China Aimes added 16 key points for Geneva who improved to 11-6.

Also in girls action, Midlakes clinches at least a share of the East title with a win at Wayne after Mynderse shocked Pal-Mac in overtime handing the Red Raiders their second straight loss.

The most entertaining game of the night came out of Bloomfield where the Bombers were playing their final regular season home game on Senior Night against Finger Lakes West rival Naples. The Bombers trailed by as many as 12 points early in the fourth quarter before Tanner Kimball caught fire and finally pulled his team ahead with an elbow jumper with 9 seconds remaining. On the ensuing defensive possesion, Kimball drew a charge on Naples leading scorer Cole Rathbun and Alex Roach would ice a 62-58 win with a pair of free throws. Kimball would finish with 27 points and was a perfect 8-8- from the charity stripe.

Also in boys action, Marcus Whitman remains undefeated in West play, Gananda travelled to Red Creek and improved their season mark to 15-2, North Rose-Wolcott picked up a 2-point win over visiting Clyde-Savannah, and the Mynderse Blue Devils used 25 points from Darren Miller to defeat Pal-Mac in Seneca Falls.

Full results from all of Wednesday night’s Wayne-Finger Lakes basketball is below…

FRIDAY NIGHT LIVE!!! Watch Newark at Waterloo boys varsity basketball LIVE on Friday night at 7:30 pm on FL1 Sports.

 


LAST NIGHT’S BOYS SCOREBOARD:

PAL-MAC 41
MYNDERSE 60
PM – Tanner Thompson 8; Zach Baker 8
MYN – Darren Miller 25, 10 reb; Jared King 8; Mike Bogart 7

DUNDEE 33
SOUTH SENECA 55
DUN – Peyton Boudinot 12
SS – Matt Kenyon 12; Anthony Reff 11; Jeremy Williamson 10; Jack Mott 8; Nick Houck 8

NAPLES 58
BLOOMFIELD 62
NAP – Cole Rathbun 24 (8-8 FT); Ben Green 11
BLM – Tanner Kimball 27 (8-8 FT); Alex Roach 15, 9 reb

ROMULUS 49
HAC 73
HAC – Ryan Hilton 26, 13 reb, 6 ast; Noah Mendola 10, 4 reb; Owen Tindall 7

MARCUS WHITMAN 69
HONEOYE 43

WILLIAMSON 64
SODUS 49

GANANDA 71
RED CREEK 49

CLYDE-SAVANNAH 61
NR-WOLCOTT 63

MARION 42
EAST ROCHESTER 85

THURSDAY’S BOYS SLATE:

ROMULUS @ HONEOYE

FRIDAY NIGHT’S BOYS SCHEDULE:
NEWARK AT WATERLOO (LIVE on FL1 Sports)
MIDLAKES AT PENN YAN
MYNDERSE AT GENEVA
CLYDE-SAVANNAH AT LYONS
MARION AT NR-WOLCOTT
PAL-MAC AT WAYNE
BLOOMFIELD AT ROMULUS
MARCUS WHITMAN AT NAPLES
SOUTH SENECA AT HONEOYE
RED JACKET AT DUNDEE


LAST NIGHT’S GIRLS SCOREBOARD:

GENEVA 55
WATERLOO 50
GEN – Lauren Devaney 20, 13 reb (1,000th point); China Aimes 16; Aniya Rowe 9; Shanice Coleman 6
WAT – Jazzmyn Lewis 16 (4 threes); Makenzie Barber 12, 10 reb; Kari Jensen 8; Jillian Panek 10 reb
* Lauren DeVaney scores 1,000th point

MYNDERSE 45
PAL-MAC 41    OT
MYN – Madison Barnett 15; Mackenzie Higby 14
PM – Katie Smyth 12; Tatum Smyth 9; Gretchen Earl 7, 9 reb; Grace Seither 7, 6 reb
* Tatum Smyth 3-pointer tied the game late in regulation; Madison Barnett 3-pointer in OT & Higby free-throws sealed the win

MIDLAKES 64
WAYNE 49
MID – Alaina Forbes 28, 4 ast; Cara Walker 12, 12 reb, 5 ast; Macy Kisner 8, 7 reb; Hannah Galloway 8
WYN – Alexa Glanzel 12; Phyllis Reed 8; Gabriella Zenelovic 12
* Midlakes clinches at least a share of FL East Championship

NEWARK 60
PENN YAN 58

TONIGHT’S GIRLS SLATE:

RED CREEK AT GANANDA
NR-WOLCOTT AT MARION
LYONS AT SODUS
CLYDE-SAVANNAH AT WILLIAMSON
NAPLES AT MARCUS WHITMAN
DUNDEE AT RED JACKET
HONEOYE AT SOUTH SENECA
ROMULUS AT BLOOMFIELD


MORE FROM LAST NIGHT IN SECTION V & WAYNE-FINGER LAKES HOOPS:


W-FL BOYS BASKETBALL STANDINGS

FL EAST BOYS STANDINGS W L GB W L STK
1 WAYNE EAGLES  x 11 0 14 2 W8
2 WATERLOO INDIANS 9 3 2.0 12 6 W4
3 NEWARK REDS 8 3 3.0 13 3 W4
4 GENEVA PANTHERS 7 5 4.5 10 8 L3
5 MYNDERSE BLUE DEVILS 5 7 5.5 10 9 W2
6 MIDLAKES SCREAMING EAGLES 4 8 7.5 7 11 L1
7 PENN YAN MUSTANGS 3 9 8.5 8 10 L1
8 PAL-MAC RED RAIDERS 1 12 11.0 2 16 L1
.
FL WEST BOYS STANDINGS W L GB W L STR
1 MARCUS WHITMAN WILDCATS 12 0 14 2 W1
2 NAPLES BIG GREEN 10 3 2.5 12 4 L1
3 BLOOMFIELD BOMBERS 9 4 3.5 12 4 W3
4 RED JACKET INDIANS 8 4 3.5 12 5 L2
5 H.A.C. WOLVES 6 5 5.5 7 10 W1
6 HONEOYE BULLDOGS 4 8 8.0 4 10 L2
7 ROMULUS WARRIORS 3 9 9.0 7 9 L1
8 SOUTH SENECA FALCONS 2 8 9.0 2 11 W1
9 DUNDEE SCOTS 0 12 12.0 0 15 L15
.
WAYNE CO. BOYS STANDINGS W L GB W L STR
1 LYONS LIONS x 14 0 16 2 L1
2 GANANDA BLUE PANTHERS 12 2 2.0 15 2 W4
3 EAST ROCHESTER BOMBERS 11 3 3.0 12 7 W2
4 RED CREEK RAMS 6 6 7.0 6 8 L1
5 SODUS SPARTANS 6 7 7.5 8 10 L2
T6 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 4 10 10.0 5 12 L2
T6 WILLIAMSON MARAUDERS 4 10 10.0 5 13 W1
8 MARION BLACK KNIGHTS 2 9 10.5 2 13 L5
9 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 2 11 11.5 2 13 W1

* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title


W-FL GIRLS BASKETBALL STANDINGS

FL EAST GIRLS STANDINGS W L GB W L STK
1 MIDLAKES SCREAMING EAGLES  x 11 1 15 2 W2
2 PAL-MAC RED RAIDERS 8 3 2.5 10 5 L2
T3 GENEVA PANTHERS 7 5 4.0 11 6 W3
T3 WATERLOO INDIANS 6 6 5.0 9 8 L3
T3 WAYNE EAGLES 6 6 5.0 10 7 L1
6 MYNDERSE BLUE DEVILS 5 7 6.0 10 8 W1
7 NEWARK REDS 2 9 8.5 3 14 W1
8 PENN YAN MUSTANGS 2 10 9.0 7 11 L1
.
FL WEST GIRLS STANDINGS W L GB W L STR
1 SOUTH SENECA FALCONS 13 0 16 1 W15
2 RED JACKET INDIANS 10 2 2.5 11 4 W1
3 MARCUS WHITMAN WILDCATS 9 3 3.5 9 7 W1
4 ROMULUS WARRIORS 7 4 5.0 9 6 W4
5 DUNDEE SCOTS 5 7 7.5 7 9 L1
6 BLOOMFIELD BOMBERS 4 9 9.0 4 11 W1
7 H.A.C. WOLVES 3 10 10.0 4 12 L2
8 NAPLES BIG GREEN 2 10 10.5 3 13 L4
9 HONEOYE BULLDOGS 1 10 11.0 1 14 L13
.
WAYNE CO. GIRLS STANDINGS W L GB W L STR
1 GANANDA BLUE PANTHERS 12 1 13 3 W4
2 MARION BLACK KNIGHTS 12 2 .5 14 2 W3
3 LYONS LIONS 9 3 2.0 10 6 W1
T4 RED CREEK RAMS 8 6 4.5 8 8 L1
T4 EAST ROCHESTER BOMBERS 7 5 4.5 10 5 W1
6 CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES 4 6 6.0 4 7 L2
7 WILLIAMSON MARAUDERS 3 9 8.0 3 12 L2
8 SODUS SPARTANS 1 12 11.0 1 14 W1
9 NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS 0 12 11.5 0 13 L13

* Clinched Outright League Title
x Clinched Share of League Title

2019 Section V Boys Basketball Postseason Schedule:

2/14/19 Last Day to Play
2/15/19 Seeding Meeting
2/19/19 Round 1 – AA, C1, C2, C3, D2
2/20/19 Round 1 – A1, A2, B1, B2, D1
2/22/19 Round 2 – AA, C1, C2, C3, D2
2/23/19 Round 2 – A1, A2, B1, B2, D1
2/25/19 Semi-Finals – C1, C2, C3, D2
2/26/19 Semi-Finals – AA, D1
2/27/19 Semi-Finals – A1, A2, B1, B2
3/1/19 Finals – C1, C2, C3
3/2/19 Finals – AA, A1, A2, B1, B2, D1, D2
3/4/19 Play Downs – Class C
3/6/19 Play Downs – Class A, B, C, D
3/9/19 Regionals – Section V/VI
3/15-3/17 State Tournament – Binghamton

Also on FingerLakes1.com