W-FL Friday: Burri’s putback sinks Pal-Mac, Mynderse passes road test & Bloomfield wins at Red Jacket

A full Friday night of W-FL boys basketball had teams from all three leagues in action. The biggest questions of the night… could #1 Mynderse win a tough match-up on the road against Wayne, is Midlakes ready to content in the Finger Lakes East, and who are the contenders and pretenders in the Finger Lakes West? Full results, updated standings and more below…

W-FL Boys Friday Night Scoreboard:

Midlakes 70 at Palmyra-Macedon 69
PM (2-3) – Damien Wright 23; Hunter VanDeVelde 16
MID (5-0) – Bryce Burri 26 (3-3pt); Trevor Milliman 16
* Midlakes outscored Pal-Mac 23-13 in 4Q winning on Bryce Burri’s putback as time expired

Mynderse 71 at Wayne 66
WYN (2-2) – Billy Thomson 18, 5 ast; Logan Blankenberg 15 (5-3pt)
MYN (9-0) – Jake Mein 22, 11 reb, 4 blk; Quinten Battle 16
* Mynderse made 8 first half three-pointers

Newark 58 at Penn Yan 34
PY (3-3) – Cade Curbeau 8; Dylan Stape 8
NEW (2-3) – Brian Sharp 19; Nate Beard 12; T Clements 12; D’Andre Saunders 10

Waterloo 55 at Geneva 60
GEN (3-4) – Tyler Tyson 22, 7 ast, 7 reb, 8 stl; Reid Patchett 10, 10 reb
WAT (1-4) – Jarett Benedicks 27

Red Creek 53 at East Rochester 73
ER (6-0) – Shamire Caraway 22; Casey Michele 15; Matt Cicero 10; Trevor Clancy 10
RC (1-7) – Nick Klein 24; Noah Fisher 14; Zach Jones 8

Clyde-Savannah 88 at Marion 31
MRN (0-7)
CS (4-1) – Derrick Chance 16; Dereck Cobb 16, 10 reb; Jaret Murray 11 reb

Bloomfield 77 at Red Jacket 68
RJ (3-2) – Daniel Brown 25; Daniel Munn 13
BLM (3-4) – Tanner Kimball 30 (career-high); Patrick Geitner 23; Bryce Beechler 15

Sodus 56 at South Seneca 30
SS (1-5) – Marshall Worden 7
SOD (3-2) – Maliq Burton 18; Jared Wren 10

Honeoye 45 at Naples 49
HON (2-4) – NAP (3-1)
* Naples ends game on a 19-4 run capped by 5 straight points from Zach Dormer

Romulus 46 at Marcus Whitman 89
MW (4-2) – Burlin Allen 22, 6 ast, 5 stl; Riley McLoud 18; Schuyler Bredessen 12
ROM (1-4) – Dan Lerch 12; Kyle Bennett 9

Dundee 46 at Bradford 39
BRD (2-4) – Nick Bailey 11
DUN (4-2) – Wylie Hall 18; Bobby Strait 13

Upcoming W-FL Boys Schedule:

SUNDAY NIGHT AT 8 PM
The Upstate Hoops Podcast on FingerLakes1.TV

MONDAY
Clyde-Savannah at Early College (Sec 6)
Hannibal (Sec 3) at NR-Wolcott

TUESDAY
Geneva at Midlakes
Mynderse at Waterloo (Watch live on FL1 Sports – Girls/Boys Doubleheader)
Palmyra-Macedon at Newark
Wayne at Penn Yan
Naples at Dundee
Red Jacket at Romulus
South Seneca at Honeoye

THURSDAY
Lyons at Clyde-Savannah (Watch live on FL1 Sports – Girls/Boys Doubleheader)
Bloomfield at South Seneca
Red Jacket at Marcus Whitman
Romulus at Naples
Geneseo at Midlakes

W-FL Boys Basketball Standings Through 12/16:

FINGER LAKES EAST STANDINGS W LGB W LSTK
1MYNDERSE BLUE DEVILS3090W9
2MIDLAKES SCREAMING EAGLES20.550W5
3NEWARK REDS211.023W2
4PAL-MAC RED RAIDERS111.523L1
4GENEVA PANTHERS111.534W1
6WATERLOO INDIANS022.514L4
6WAYNE EAGLES022.522L2
6PENN YAN MUSTANGS022.533L2
 .
FINGER LAKES WEST STANDINGS W LGB W LSTR
1MARCUS WHITMAN WILDCATS4042W5
2NAPLES BIG GREEN30.531W3
3RED JACKET INDIANS21.532L1
3BLOOMFIELD BOMBERS321.534W1
3DUNDEE SCOTS321.542W1
6HONEOYE BULLDOGS231.524L1
7SOUTH SENECA FALCONS122.515L1
8ROMULUS WARRIORS033.514L4
9H.A.C. WOLVES044.004L4
 .
WAYNE COUNTY STANDINGS W LGB W LSTR
1EAST ROCHESTER BOMBERS4060W6
2CLYDE-SAVANNAH GOLDEN EAGLES30.541W4
3NORTH ROSE-WOLCOTT COUGARS201.021W2
4LYONS LIONS211.551W1
5GANANDA WILDCATS122.523L2
5WILLIAMSON MARAUDERS122.512L1
5SODUS SPARTANS122.532W2
8RED CREEK RAMS133.017L2
9MARION BLACK KNIGHTS054.507L7

 

Friday Night W-FL Girls Scoreboard:

Gananda 61 at Lyons 29  (stats)
Pal-Mac 54 at Midlakes 56
Penn Yan 49 at Newark 39 (stats)
Finney 29 at Sodus 33 (stats)
NR-Wolcott at Williamson (no report)
Clyde-Savannah 38 at Marion 42 (stats)
Wayne 36 at Mynderse 54 (stats)
East Rochester 46 at Red Creek 51 (stats)
Geneva 47 at Waterloo 36 (stats)

Friday Night Tweets: